A
A+
A++
Odcienie szarości
Wysoki kontrast
Reset
x

  Czy pozwolić dziecku oglądać telewizję?

  Wielu rodziców zastanawia się, czy pozwolić swojemu dziecku na oglądanie telewizji. Z jednej strony media za swoim pośrednictwem przybliżają wiedzę o kulturze, zwyczajach, ludziach z innych krajów. Z drugiej strony epatują przemocą, nagością i złowieszczymi prognozami. Wybór dla rodziców jest trudny, ponieważ w dzisiejszej rzeczywistości, skądinąd medialnej, nie jest łatwo odizolować dziecko od telewizji i przekazów z niej płynących.

  Istnieje wiele teorii, popartych badaniami przeważnie amerykańskich naukowców, które wykształcają w nas przekonanie, że telewizja niezwykle szkodzi ogólnemu rozwojowi dzieci.

  1. Po pierwsze, długotrwałe oglądanie telewizji powoduje pogorszenie wzroku dziecka oraz wpływa niekorzystnie na postawę jego ciała, zwłaszcza jeśli długo przebywa w tej samej pozycji. Ponadto dziecko, które jest przyzwyczajone do spędzania czasu na kanapie przed telewizorem, unika ruchu, co może wiązać się z komplikacjami zdrowotnymi, także z nadwagą.

  Po drugie, wadą długotrwałego oglądania telewizji jest możliwość spłycenia relacji społecznych oraz uzależnienie. Maluch zafascynowany telewizją ogląda ją w sposób bezkrytyczny. Nauczony doświadczeniem telewizyjnych bohaterów, radzi sobie w grupach społecznych tak jak postaci z filmów. Jeśli ogląda filmy akcji, pełne wulgaryzmów i przemocy, nic dziwnego, gdy później próbuje zastosować podobne metody obcowania z ludźmi. Nawyk oglądania telewizji z czasem staje się dla dziecka codziennością do tego stopnia, że może zacząć wykazywać objawy uzależnienia:

  pogorszenie samopoczucia, drażliwość, kłopoty ze snem,

  pogorszenie relacji społecznych i wyników w nauce,

  nawykowe rekompensowanie sobie trudności dobrze znaną przyjemnością,

  dolegliwości somatyczne związane z odstawieniem (wyniesienie telewizora z pokoju dziecka może skutkować stanem napięcia mięśniowego, gorączką czy bólami głowy),

  stany lękowe, napady histerii etc.

  2. Zalety oglądania telewizji przez dzieci

  Zwyczajowe, okazjonalne oglądanie w telewizji programów przeznaczonych dla dzieci i dostosowanych do ich wieku przynosi czasem pozytywne efekty. Tak jest w przypadku oglądania kanałów tematycznych albo stacji, w których mówi się w obcym języku. Oglądanie przez dzieci kanałów tematycznych i stricte edukacyjnych wzmacnia ich potencjał intelektualny i rozwija różnorodne umiejętności.

  Dziecko może przyswoić sobie język obcy, rozwinąć swoje zainteresowania, poszerzyć wiadomości dotyczące interesujących go tematów. Na przykład programy przyrodnicze często zmontowane są w ciekawy sposób, obrazując piękno fauny i flory. Dodatkowo kamera wnika w takie obszary, do których czasem z różnych względów nie ma dostępu przeciętny widz. Programy rozrywkowe z kolei mogą pomóc w wyostrzeniu dowcipu, a co za tym idzie wzbogacić relacje towarzyskie nastolatków. Jednak przy niewątpliwych zaletach telewizji warto pamiętać, że to nie ona ma bezpośredni wpływ na to, co przyswoi sobie dziecko i czego się nauczy.

  Telewizja jest narzędziem w rękach rodzica i to on powinien zawsze w ostateczności decydować, co może oglądać jego pociecha. Warto zwracać uwagę na czas oglądania przez malucha telewizji. Bardzo ważna jest także stała rodzicielska kontrola i dobór oglądanych przez dziecko programów.

  Nie można również zakłócać oglądaniem telewizji normalnego trybu dnia, w tym spożywanych posiłków.

  Mgr Anna Czupryniak
  wp.pl

  0Komentarze

  Serwis Przedszkole Mały Europejczyk nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  dodaj komentarz

  Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!

  do góry strony