A
A+
A++
Odcienie szarości
Wysoki kontrast
Reset
x

    Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

    Umiejętność rozmowy z maluchem to podstawa. Jednak często dla rodzica nie lada wyzwaniem jest dyskusja z dzieckiem o ważnych sprawach. Mama i tata słuchający uważnie, odpowiadający na wszystkie pytania, wzmacniają w dziecku jego poczucie bezpieczeństwa. Jak przeprowadzić z maluchem rozmowę o trudnych i wymagających sprawach?

    Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

    Mamo, dlaczego nie mogę iść dzisiaj do przedszkola, przecież jestem zdrowy? Tatusiu, czy nasza planeta umiera? - te i inne pytania usłyszało z pewnością wielu z nas. Zdarza się, że temat, który porusza dziecko, jest niewygodny lub trudny dla rodzica. Często, jako rodzice, zakładamy, że pewne tematy nie powinny dzieci dotyczyć i zamiast odpowiadać na pytania udajemy, że tego nie słyszymy lub próbujemy odwrócić jego uwagę. Taka postawa powoduje, że nasza pociecha zostaje z problemem sama. Może to sprawić, że w jej małej główce zaczną się rodzić domysły, fantazje, a przede wszystkim lęki. Dajmy maluszkowi możliwość zadania nurtujących go pytań i spróbujmy razem poszukać odpowiedzi.

    Superbohater

    W ostatnim czasie jesteśmy bombardowani wiadomościami o kornawirusie czy niepokojącej przyszłości naszej planety. Zasłyszane informacje, często niepełne, wyrywkowe, silnie działają na emocje dziecka i budzą w nim lęki. Łatwo je rozbroimy z pomocą opowiadań o superbohaterach takich jak np. Lulitulisie. Misia, Bela, Konfa i Cela z portalu Lulitulisie.pl mają supermoce, dzięki którym z jednej strony edukują i poszerzają horyzonty dziecka, a z drugiej dostarczają wysokiej jakości rozrywki. Bajeczki w lekki i swobodny sposób poruszają trudne tematy. Opowiadania są pisane pod czujnym okiem specjalistów m.in. psychologa dziecięcego, ekologa, czy fizjoterapeuty.

    Wskazówki

    Rozmawiaj jak równy z równym. Utrzymuj kontakt wzrokowy z dzieckiem. Warto przykucnąć, aby nie patrzeć na malucha z góry. To pomoże mu poczuć się swobodnie. Przyjazna atmosfera sprzyja rozmowie niezależnie od tematu.

    Mów o emocjach. Dziecko w wieku przedszkolnym powinno umieć rozpoznawać różne stany emocjonalne. Aby mu ułatwić ich zrozumienie, dobrze jest nazywać przy nim uczucia takie jak radość, smutek, rozczarowanie czy złość. Dzięki takim rozmowom komunikacja jest bardziej otwarta.

    Rozmowa to przyjemność. Jeśli chcesz skłonić dziecko do rozmowy, możesz pokazać filmiki z Lulitulisiami. W tym bajkowym świecie maluch dowiaduje się ciekawych informacji i zdobywa nowe doświadczenia. Po wspólnym oglądaniu filmików na portalu Lulitulisie.pl z łatwością zainicjujesz pogawędkę, dotyczącą nie tylko ważnych spraw.

    Mów zrozumiale i jasno. Małe dzieci szybko się rozpraszają, dlatego nie przekazuj za dużo informacji na raz, używaj prostego języka – mów wyraźnie i krótkimi zdaniami. To ułatwi zrozumienie nawet najtrudniejszego tematu.

    Nie pouczaj. Często popełniamy ten błąd. Moralizowanie wywołuje u dziecka brak zaufania i poczucie winy. Może to wpływać negatywnie na jego poczucie wartości. Dziecko potrzebuje rzetelnej informacji przekazanej w czuły sposób.

    Nie porównuj. Pamiętajmy też, by nie porównywać naszego dziecka z innymi, zwłaszcza z bratem czy siostrą, to może bardzo źle wpłynąć na relacje między rodzeństwem i stwarzać niepotrzebną i niezdrową rywalizację pomiędzy nimi. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i porządku, ma odrębny temperament i upodobania, porównywanie nie ma więc sensu, może tylko zaszkodzić.

    Słuchaj. Dzieci chcą dzielić się z nami swoim światem. Korzystaj z tego. Im wcześniej uda Ci się zbudować z maluchem dobrą relację, tym łatwiej będzie ci mu pomóc, kiedy będzie starsze. Twoje wsparcie będzie dla niego wtedy najważniejsze a zaufanie, które wspólnie zbudujecie, okaże się nieocenione.

    0Komentarze

    Serwis Przedszkole Mały Europejczyk nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

    dodaj komentarz

    Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!

    do góry strony