A
A+
A++
Odcienie szarości
Wysoki kontrast
Reset
x

  Jak wybrać przedszkole, aby wspierało przyszły rozwój dziecka?

  Według badań aż 85% mózgu dziecka rozwija się w pierwszych pięciu latach życia, czyli między innymi w okresie przedszkolnym. To właśnie na tym etapie tworzą się podstawy do nauki, funkcjonowania w społeczeństwie, pojawia się również chęć odkrywania świata. Doświadczenia dostarczane dziecku w początkowych latach będą wpływały na jego przyszłość. Jak umożliwić maluchowi optymalny rozwój w tym okresie i na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole, podpowiada ekspertka – Anna Osiecka, pedagog. 

  Od urodzenia do 5. roku życia mózg dziecka rozwija się bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie życia. W chwili przyjścia na świat ma wielkość około 25% wielkości przeciętnego dorosłego mózgu. W pierwszym roku życia podwaja swoją wielkość, a kiedy dziecko osiąga wiek 3 lat, mózg ma już blisko 80% wielkości dorosłego mózgu. Do czasu osiągnięcia przez malucha 5 roku życia, mózg będzie miał już 90% wielkości mózgu dorosłej osoby.

  Pierwsze pięć lat? Najważniejsze! 

  To w jaki sposób wpłyniemy na rozwój mózgu w tym okresie będzie miało trwały wpływ na zdolność dziecka do uczenia się, odnoszenia sukcesów w szkole i życiu, funkcjonowania w społeczeństwie, a także na umiejętność rozwiązywania problemów i chęć odkrywania świata.

  Z czego to wynika, wyjaśnia Anna Osiecka, pedagog z Kids&CO: We wczesnym okresie życia powstają w mózgu połączenia odpowiedzialne za tworzenie i rozwijanie umiejętności takich jak motywacja, samoregulacja, rozwiązywanie problemów, komunikacja z otoczeniem. Powstanie tych połączeń jest dużo trudniejsze po przekroczeniu przez dziecko 5 roku życia. Połączenia mózgowe tworzą się codziennie, już od urodzenia, poprzez doświadczanie wywołane zarówno przez pozytywne, jak i negatywne bodźce. Wpływ na tworzenie się wspomnianych połączeń nerwowych mają relacje z rodzicami czy opiekunami, ale też doświadczania pochodzące spoza domowego środowiska. Te codzienne interakcje będą oddziaływały na rozwój pociechy w jej dalszym życiu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluchowi odpowiednich bodźców i doświadczeń już w pierwszych latach – tłumaczy Anna Osiecka, pedagog z Kids&CO.

  Poza pierwszymi latami spędzonymi w środowisku domowym, pod opieką rodziców i najbliższych, warto umożliwić dziecku również rozwój w innym otoczeniu, na przykład w przedszkolu. Bo do optymalnego stymulowania mózgu potrzebne są bodźce pochodzące z różnorodnych źródeł.

  Przedszkole – stymulator rozwoju

  Przedszkole uczy niezwykle ważnych umiejętności interpersonalnych, które będą wykorzystywane przez dziecko w późniejszych etapach życia: zapewnia dziecku możliwość uczenia i ćwiczenia podstawowych umiejętności społecznych, emocjonalnych, rozwiązywania problemów i nauki. Dodatkowo, stanowi najważniejsze przygotowanie i wprowadzenie do edukacji w kolejnych latach życia, zaczynając od szkoły podstawowej.

  Ekspert wyjaśnia, jakie umiejętności malucha buduje i wzmacnia przedszkole: 

  • Rozwija poczucie własnej wartości i pewności siebie – pomaga dziecku czuć się dobrze z tym, kim jest i być pewnym zdolności do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami.

  • Zapewnia dziecku umiejętność uczenia się cierpliwości, otwartości na zmiany, słuchania innych – w skrócie daje solidne podstawy do wszystkich społecznych i emocjonalnych umiejętności, które maluch będzie wykorzystywał w kolejnych latach.

  • Daje podstawy do zdobywania umiejętności uczenia się. Pomaga zdobyć podstawową wiedzę o świecie, wspiera naukę pisania, czytania, liczenia.

  • Daje pierwszą stałą możliwość kontaktu z językami obcymi.

  • Uczy samodzielności i samodzielnego rozwiązywania zadań.

  • Uczy współpracy i umiejętności dzielenia się.

  • Uczy umiejętności koncentracji i skupienia się na wykonywaniu czynności.

  • Wzbudza ciekawość i chęć poznawania świata.

  • Daje podstawy do budowania zdrowych nawyków, w tym w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.

  Rodzice stojący przed wyborem przedszkola często zastanawiają się, jak wybrać placówkę, która zagwarantuje najlepszy rozwój dziecka.

  Wybór idealnego miejsca często okazuje się dużym wyzwaniem. Przedszkole to nie tylko kolejny rok opieki nad dzieckiem, ale przede wszystkim ważny krok przed pójściem do szkoły podstawowej. Warto postawić na placówkę, która ma na uwadze dziecięcą różnorodność i gwarantuje najlepszy rozwój dziecka w wielu obszarach: emocjonalnym, psychicznym, społecznym, językowym czy motorycznym. Przedszkole powinno gwarantować również rozwój tak zwanych kompetencji przyszłości – samoświadomości, pamięci, zdolności do adaptacji, kreatywności czy rozwiązywania problemów. Warto zwrócić uwagę, czy placówka daje możliwość stałego kontaktu z językiem obcym. To kluczowe umiejętności, których rozwój już we wczesnym wieku może wpłynąć na odniesienie sukcesu w przyszłości – tłumaczy Anna Osiecka, pedagog.

  Rodzice, którzy stoją przed tym trudnym wyborem, w pierwszej kolejności będą zwracać uwagą na zakres zajęć oferowanych przez przedszkole, a także jego odległość od domu lub pracy. Warto też zwrócić uwagę to, czy placówka:

  • W codziennym planie zajęć zachowuje odpowiednie proporcje między swobodną zabawą a edukacją, która powinna przebiegać w formie zabawy, doświadczania, i odkrywania.

  • Oferuje zajęcia warsztatowe, rytmiczne, plastyczne, ruchowe, a także częste wycieczki, które sprzyjają budowaniu umiejętności samodzielnego myślenia, współpracy, rozwijają zainteresowania malucha.

  • W profilu swojej działalności oferuje edukację opartą na budowaniu postawy otwartości, innowacyjności i tolerancji w stosunku do różnych ras czy religii.

  • Zapewnienia dzieciom stały kontakt z językiem obcym, np językiem angielskim lub hiszpańskim. Dobrym rozwiązaniem jest placówka oferująca metodę immersji językowej, czyli codziennego „zanurzenia” w środowisku obcojęzycznym poprzez obecność nauczyciela języka obcego we wszystkich czynnościach wykonywanych przez maluchy.

  • Oferuje dietę sprzyjającą budowaniu odporności, bogatą w owoce, warzywa oraz nieprzetworzone produkty. Dobrym przykładem jest dieta makrobiotyczna.

  • Dzieciom o specjalistycznych wymogach w zakresie diet zapewnia posiłki dostosowane do ich potrzeb.

  • Zapewnia nowoczesne i bezpieczne pomieszczenia (sale) z dobrym poziomem nasłonecznienia i wentylacji, a dodatkowo gwarantuje dostęp do bezpiecznego placu zabaw. Ważne, aby tren dla dzieci był ogrodzony i wyposażony w atestowane urządzenia oraz bezpieczną nawierzchnię.

  • Zapewnia wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, a także dostęp do specjalistów wspomagających rozwój dziecka (lektorzy języków obcych, psychologowie, logopedzi i inni). 

  • Jako udogodnienie dla rodziców – zapewnia miejsca parkingowe przy placówce.
   

  Przeczytaj również, dlaczego warto wybrać dla swojego dziecka Żłobek i Przedszkole Mały Europejczyk w Elblągu

  W Niepublicznym Przedszkolu Artystyczno- Językowym „Mały Europejczyk” w Elblągu bazując na diagnozie i obserwacji rozwijamy indywidualne talenty i zainteresowania każdego dziecka oraz tworzymy dla niego optymalny, dostosowany do wiodących inteligencji profil odkrywania świata i uczenia się.

  Niepubliczne Przedszkole i Żłobek Mały Europejczyk w Elblągu
  Ul. Dąbrowskiego 33
  82-300 Elbląg
  Dyrekcja Przedszkola: Wioleta Stępczyńska
  Tel: +48 515 406 883
  Otwarte 5 dni w tygodniu od 6:30 do 19:00.

  0Komentarze

  Serwis Przedszkole Mały Europejczyk nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  dodaj komentarz

  Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!

  do góry strony