A
A+
A++
Odcienie szarości
Wysoki kontrast
Reset
x

    Podróż z dzieckiem – poznaj sprawdzone patenty

    Urlop zbliża się wielkimi krokami – już niedługo oddamy się relaksowi w towarzystwie rodziny. Czy coś może popsuć ten błogi stan? Niektórzy zapewne czuję lekki stres na myśl o kilku godzinach spędzonych w podróży. Dorośli często nie najlepiej znoszą długie wyprawy, a co dopiero dzieci, które nie zawsze rozumieją, czemu mają spędzić tyle czasu np. w samochodzie. Przyzwyczajone do ruchu, po pewnym czasie zaczną się nudzić. A w parze z nudą idzie marudzenie. Jak temu zapobiec? Sprawdź kilka pomysłów, które sprawią, że rodzinna podróż przebiegnie w miłej atmosferze.

    Przygotowanie do podróży

    • Warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem  o planowanym wyjeździe. Opowiedz, gdzie jedziecie i co będziecie tam robić. Perspektywa atrakcji, które czekają na miejscu, może pomóc dziecku przetrwać długą podróż.
    • Powiedz dziecku, jak będzie wyglądała podróż: ile będzie trwała, którędy będziecie jechać i czy planujecie postoje. Dziecko będzie spokojniejsze, gdy będzie znało plan.
       
    • Jeżeli to możliwe, zaplanuj podróż, biorąc pod uwagę prognozę pogody. Złe warunki pogodowe sprawiają, że jedzie się ostrożniej, a zatem i wolniej. 

    Czym zająć dziecko w podróży

    • Książki/audiobooki →  Młodszym dzieciom książkę może czytać dorosły, który akurat nie prowadzi samochodu (jeśli w ten sposób podróżujemy), starsze dzieciaki poradzą sobie same. Pamiętaj, żeby książki, które zabierzecie, odpowiadały zainteresowaniom pociech, wtedy zajrzą do nich z radością i lektura pochłonie je na dłużej. Dobrym pomysłem są też audiobooki, których słuchać mogą wszyscy pasażerowie.
    • Łamigłówki, książeczki z zadaniami →  Wybierz je w zależności od wieku. Młodsze dzieci chętnie bawią się zeszytami z naklejkami, starsze potrzebują większego wyzwania. Odpowiednio dobrane zajmą pasażerów na długi czas.
    • Gry →  Wakacyjny niezbędnik – przydadzą się w podróży, ale również podczas pobytu. Zabierzmy ze sobą gry planszowe i karciane – najlepiej takie, w które uda się zagrać także w drodze. Sprawdzą się „karcianki” typu Dobble, Sabotażysta, Dixit czy Tajniacy, a także „klasyki” w wersji podróżnej, np. Scrabble. Czasem im najprościej, tym najlepiej i ratunkiem może okazać się gra w kółko i krzyżyk lub w statki. Wiele dzieci daje się również wciągnąć w zabawę typu „co widzę za oknem”. Zaproponuj wyzwanie: kto pierwszy zobaczy samochód w kolorze żółtym lub 10 samochodów w kolorze czarnym albo szukanie przedmiotów na wybraną literę.
    • Playlista z ulubionymi piosenkami →  Przed wyjazdem stwórz playlistę z ulubionymi piosenkami całej rodziny – koniecznie takimi, które będziecie mogli wspólnie śpiewać. Podczas wspólnego „koncertowania” czas minie szybciej i na pewno w świetnej atmosferze.
    • Mapa z trasą podróży →  Przygotuj mapę z zaznaczoną trasą, którą będziecie jechać. Dziecko będzie znało jej przebieg, a także cel, ale dostanie również świetne zajęcie na całą podróż. Zaproponuj, by śledziło trasę, wypatrywało zaznaczonych przez Ciebie miejscowości. Może także przyklejać naklejki na mapie w miejscach, które właśnie minęliście. Przy okazji taka mapa będzie fantastyczną pamiątką z wakacyjnej wyprawy.
    • Tablet →  Tablet czy telefon komórkowy sprawdzają się w długich trasach, czy tego chcesz czy nie. Nawet jeśli na co dzień unikasz wręczania dziecku tych urządzeń, na czas podróży możesz zrobić wyjątek. Okazjonalna zabawa z tabletem nie zaszkodzi, a na pewno zajmie dziecko na dłuższy czas. Pamiętaj, żeby przygotować urządzania wcześniej – naładować baterie i zainstalować ciekawe aplikacje do zabawy. Dostępne są gry, puzzle, łamigłówki, aplikacje do rysowania itd. Ważne, żeby były dobrane do wieku dziecka – zbyt trudne zniechęcą, a łatwe szybko się znudzą. Prostym rozwiązaniem będzie także przygotowanie wcześniej filmu, który dzieci mogą obejrzeć podczas podróży.

    Grafika_artykul_2019_podroz_dzieci.jpg

    Przekąski

    Zabranie ze sobą jedzenia, wydaje się oczywiste. Przekąski mogą jednak służyć nie tylko zaspokojeniu głodu, ale także zajęciu uczestników podróży na pewien czas. Przydadzą się także, jeśli głód dopadnie dzieciaki w momencie, gdy akurat w danej chwili nie możemy zrobić postoju. Zaproponowanie przekąski pomoże uniknąć dodatkowego narzekania. Przygotuj zatem małe kanapki, owoce, pokrojone warzywa lub inne ulubione przysmaki dziecka. Sprawdzą się także chrupki kukurydziane czy wafle ryżowe. Odradzamy produkty z dużą zawartością cukru – mogą nadmiernie pobudzić dziecko, co nie ułatwi podróży. Nie znaczy to oczywiście, że słodycze są całkiem zakazane – w rozsądnej ilości mogą posłużyć jako „tajna broń”, gdy dziecko zacznie bardzo marudzić.

    Postoje

    Częste postoje może wydłużą nieco podróż, ale sprawią, że wszyscy jej uczestnicy będą bardziej zrelaksowani. Warto zatrzymywać się mniej więcej co 2 godziny, aby wyprostować nogi, rozciągnąć się, pozwolić dzieciom trochę pobiegać, skorzystać z toalety oraz zjeść ciepły posiłek. To też na pewno wpłynie pozytywnie na nastrój uczestników wyprawy.

    źródło: Librus.

    0Komentarze

    Serwis Przedszkole Mały Europejczyk nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

    dodaj komentarz

    Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!

    do góry strony