A
A+
A++
Odcienie szarości
Wysoki kontrast
Reset
x

    Edukacja plastyczna w Żłobku i Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu

    Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Językowe „Mały Europejczyk” w Elblągu duży nacisk kładzie na zajęcia plastyczne wśród swoich wychowanków. Naukowo jest udowodnione, że właśnie takie artystyczne zadania mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój i przyswajanie wiedzy przez dzieci.

    Zajęcia plastyczne w Żłobku i Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu

    Warsztaty plastyczne to czas, kiedy inspirujemy dziecko i rozbudzamy jego wyobraźnię poprzez stawianie przed nim zadań zróżnicowanych pod względem tematycznym i technicznym. W pracach wykonywanych przez dzieci, oprócz docenienia walorów plastycznych, chodzi o wyczulenie ich na piękno i różnorodność otaczającego nas świata.

    Zajęcia rozpoczynają się krótkim wstępem − prezentujemy rekwizyty i rozmawiamy z dziećmi, aby przybliżyć i wyjaśnić im dany temat.

    Dajemy nowe spojrzenie na możliwości „drzemiące” w materiałach, które zwykle uważane są za niepotrzebne − wykorzystane w pracach stają się znów pełnowartościowe (np. pojemniki plastikowe po jogurtach, które mogą być podstawą do stworzenia wulkanów lub pojazdów kosmicznych).

    Warsztaty plastyczne mają na celu:

    • rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci na każdym etapie rozwoju,
    • doskonalenie sprawności manualnych poprzez zróżnicowane zadania,
    • kształtowanie wrażliwości estetycznej,
    • rozwijanie zdolności przez prace indywidualne oraz naukę pracy w grupie,
    • dostrzeganie mocnych stron dziecka (pomysłowości, staranności, wrażliwości),
    • wykonywanie zadań z użyciem dużego wachlarza technik plastycznych i materiałów.

    Dlaczego zajęcia artystyczne są takie ważne?

    „Olbrzymim defektem polskiego systemu edukacji jest to, że zajęć związanych ze sztuką jest bardzo mało – powiedział jeden z najchętniej cytowanych w Polsce neurobiologów, prof. Jerzy Vetulani. I rację miał – muzyka i plastyka uchodzą za przedmioty, które zapychają i tak już przeładowany plan lekcji, a dziecko, które "po godzinach" uczy się grać na fortepianie, uchodzi za zadręczone XIX-wiecznymi wymaganiami snobistycznych rodziców”.

    Sztuka a umiejętność uczenia się

    Zdaniem neurologów kontakt ze sztuką (a zwłaszcza uprawianie jej dziedzin związanych z występowaniem na scenie), pobudza mózg do pracy i kształtuje uwagę poznawczą. Oglądanie sztuk wizualnych aktywuje korę potyliczną, słuchanie muzyki pobudza płat skroniowy, a neurony w płatach czołowych stymulowane są przez doświadczanie literatury. Przyjemność, którą zyskujemy dzięki sztuce, wprawia nas w dobry nastrój, który również zwiększa elastyczność poznawczą i ułatwia twórcze rozwiązywanie problemów.

    Dzięki kształtowaniu uwagi poznawczej potrafimy wybrać źródło informacji, spośród morza danych wyłuskać te, których potrzebujemy, wydłużyć czas koncentracji, koordynować kilka rzeczy naraz i przełączać się między zadaniami. Oznacza to, że nabywamy umiejętność skupienia i uczenia się, co w dobie seriali i smartfonów jest pożądaną kompetencją.

    Medytacja i inteligencja

    Udowodniono również, że samodzielne tworzenie (czy choćby odtwarzanie) sztuki sprawia, że mózg pracuje jeszcze szybciej niż podczas samego jej odbierania. To zresztą wie każdy, kto poświęcił się np. godzinnemu malowaniu (najbrzydszego nawet, bo nie o efekt, a o proces chodzi) obrazu, żeby potem stwierdzić, że zadziałało to na jego mózg tak odświeżająco jak medytacja.

    Niejedno badanie już na ten temat powstało. Z badań Glenn Schellenberg z University of Toronto nad sześciolatkami wynika, że uczestnictwo w lekcjach muzyki wiąże się z niewielkim, ale trwałym wzrostem ilorazu inteligencji. Z kolei Helen Neville z University of Oregon ustaliła, że u 3,5-latków biorących udział w edukacji artystycznej, znacznie poprawiły się umiejętności związane z uwagą, umiejętności przestrzenno-wzrokowe, a nawet… umiejętność liczenia.

    Zamiast więc zapisywać dziecko na korepetycje z matematyki, długofalowo lepiej – nie tylko dla jego wrażliwości, ale też inteligencji – będzie zapisać je na zajęcia artystyczne. Tę korelację widać na przykładzie Leonarda da Vinci, Alberta Einsteina czy Hilarego Koprowskego – twórcy szczepionki przeciw wirusowi polio.

    Więcej zdjęć i filmy na naszym koncie na facebooku: https://www.facebook.com/malyeuropejczykelblag/

    Tak uczymy w Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu – nauka przez zabawę i zabawa z nauką. Dzieci chłoną wiedzę podaną im w ciekawy, przystępny sposób. Jeśli również chcesz, aby Twoje dziecko właśnie w taki sposób uczyło się w przedszkolu, koniecznie zapisz je już dziś do Przedszkola Mały Europejczyk w Elblągu.

    Jak dołączyć do Przedszkola i Żłobka Mały Europejczyk w Elblągu?

    Chcesz zapisać swoje dziecko do żłobka lub przedszkola Mały Europejczyk w Elblągu? Chcesz dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze a Jego radość i szczęście oraz wesoły powrót codziennie do żłobka i przedszkola cieszą Ciebie najbardziej?

    Koniecznie skontaktuj się z nami a powiemy Ci jak Twój dzieciaczek może stać się jednym ze wspaniałych Małych Europejczyków.

    Kontakt: https://www.malyeuropejczyk.elblag.pl/strony/kontakt

    Telefon: 515 406 883

    do góry strony