A
A+
A++
Odcienie szarości
Wysoki kontrast
Reset
x

    Wysoki Sądzie! Czyli o prawach dzieci w Żłobku i Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu

    To bardzo ważny temat, który cyklicznie poruszamy na zajęciach w Żłobku i Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu. Dzieci musza wiedzieć, że mają swoje prawa – już od momentu urodzenia, zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy szkole. Dzieci mogą mieć również oczywiście swoje obowiązki – i powinny je mieć. W naszym przedszkolu i klasie zerowej w Elblągu dzieci znają swoje prawa i mają również swoje obowiązki.

    W Żłobku i Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu dbamy i robimy wszystko co w naszej mocy, aby powierzone nam przez rodziców dzieci czuły się u nas jak w swoim drugim domu. Dlatego wszystkie nasze działania ukierunkowane są nie tylko na ich odpowiedni rozwój, doskonałą edukację, ale również na zapewnieniu im komfortowych, domowych warunków, wspaniałej atmosfery, niesamowitych przygód oraz wspaniałych atrakcji.

    Dbamy również o przestrzeganie praw dzieci, ponieważ dzieci – podobnie, jak osoby dorosłe mają swoje prawa o których powinny wiedzieć. Oprócz praw i przywilejów, dzieci powinny mieć również swoje obowiązki, oczywiście dopasowane do możliwości ich wykonania przez dzieci.

    "Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały".

    Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa, chcąc wielu dzieci los odmienić, stworzyli dla Was mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta – spróbujcie dobrze zapamiętać! Wiemy, do czego mamy prawo. Znamy swoje przedszkolne obowiązki. Przygotowaliśmy dyżury na przyszły tydzień.

    Podczas zajęć w naszym przedszkolu w Elblągu odbyła się najpierw rozmowa na temat praw i obowiązków dzieci na podstawie doświadczeń oraz wiersza J. Korczaka "Prawa dziecka".

    Dowiedzieliśmy się, że mamy prawo do: zabawy i wyboru przyjaciół, opieki, wychowania w rodzinie, tajemnicy i prywatności, szacunku, odmowy, nietykalności osobistej, nauki, odpoczynku.

    Opowiedzieliśmy o naszych domowych obowiązkach i pokazaliśmy, jak potrafimy je wykonać. Przerywnikiem zajęć była zabawa "jesteśmy kulturalni". Wysłuchaliśmy opowiadania o Tomku, który zabrał Olkowi samochodzik i porozmawialiśmy o odpowiednim zachowaniu.

    Podczas naszych zajęć na temat praw dzieci, zorganizowaliśmy również rozprawę sądową na temat łamania praw dzieci. Mieliśmy więc „prawdziwą salę rozpraw”, był sędzia, obrońca i prokurator. Był też oskarżony o łamanie praw dziecka i poszkodowany. Zabawa była wspaniała, ale również bardzo pouczająca.

    A teraz, ku przypomnieniu, w dużym skrócie jak wyglądają Prawa Dziecka w Polsce.

    Prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka podzielone są według kategorii na prawa:

    • osobiste, umożliwiające rozwój dziecka. Są to: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji;
    • polityczne lub publiczne, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy w życiu swojej grupy, społeczności, państwa. Są to prawa: prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do uczestniczenia w stowarzyszeniach;
    • socjalne, które są obowiązkami państwa i dorosłych do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka. Są to: prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku;
    • ekonomiczne, umożliwiające dziecku przygotowywanie się do niezależności materialnej od innych. Najważniejszym jest prawo do nauki; ponadto ochrona prawa pracy podejmowanej, czy to w ramach obowiązku nauki czy wakacyjnego zarobku.

    Ratyfikując Konwencję o Prawach Dziecka, państwo i dorośli zobowiązali się do uznania dobra dziecka za najwyższy cel w traktowaniu człowieka – dziecka. Zobowiązali się również do przygotowanie dziecka do dorosłego życia i ochrony dziecka przed wszelkiego rodzaju przemocą (niewolnictwem, handlem ludźmi, wykorzystywaniem seksualnym, pracą przymusową, udziałem w działaniach zbrojnych).

    Ponadto, państwa zobowiązały się do dostosowania instytucji publicznych do działań na rzecz ochrony praw dziecka. W Polsce Konstytucja RP z 1997 r. ustanowiła instytucję Rzecznika Praw Dziecka, który stoi na straży praw i wolności dziecka.

    Kolejna wspaniała przygoda przedszkolaków z Przedszkola i Żłobka Małego Europejczyka w Elblągu!

    Uczymy się i poznajemy życie „na żywo” w Żłobku i Przedszkolu Mały Europejczyk w Elblągu – możemy wszystko zobaczyć na własne oczy, dotknąć, posmakować, dowiedzieć się na miejscu. Wychodzimy poza sale przedszkolne i plac zabaw przedszkola, aby nasze dzieci na własne oczy mogły doświadczyć tego, co w życiu jest ważne i istotne.

    Przedszkole to nie tylko budynek, plac zabaw i sale. Przedszkole to dla naszych dzieciaczków prawdziwe, wspaniałe przygody oraz poznawanie otaczającego nas świata.

    Więcej informacji, zdjęć i filmów znajdziecie na naszej stronie na facebooku: Facebook Żłobka i Przedszkola Mały Europejczyk w Elblągu

    Przedszkole i Żłobek Mały Europejczyk w Elblągu to najlepsza placówka edukacyjna

    O Niepublicznym Żłobku i Przedszkolu w Elblągu, kierowanym przez Wioletę Stępczyńską, można śmiało powiedzieć, że to jedna z wiodących i najlepiej przygotowanych do działalności pedagogicznej i oświatowej tego typu placówka w Polsce.

    Wielomilionowa inwestycja w jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów oświatowych w kraju oraz perfekcyjnie zagospodarowany i rozległy park zabaw wysuwają elbląski niepubliczny żłobek i przedszkole na pozycję jednego z najlepszych placówek tego typu w Polsce.

    Nowoczesny budynek i cały obszar wokół żłobka i przedszkola został zaprojektowany przez wiodących architektów w Polsce.

    Dzieci uwielbiają „Małego Europejczyka” dlatego nie jest niczym dziwnym, że w wielu imprezach organizowanych przez ten elbląski niepubliczny żłobek i przedszkole chętnie uczestniczą nawet jego absolwenci – obecnie uczniowie klas 1,2,3 szkół podstawowych.

    Nauczycielkom w „Małym Europejczyku” po prostu chce się pracować i bawić z dziećmi. Warto zaznaczyć, że dzieci żłobkowe mają swoje osobne piętro w trójkondygnacyjnym budynku i w czasie przebywania w obiekcie nie spotykają się z dziećmi przedszkolnymi.

    Integracja dzieci w różnym wieku, pod opieką nauczycieli i opiekunów, następuje tylko na terenie parku zabaw, na świeżym powietrzu.

    Jak dołączyć do Przedszkola i Żłobka Mały Europejczyk w Elblągu?

    Chcesz zapisać swoje dziecko do żłobka lub przedszkola Mały Europejczyk w Elblągu? Chcesz dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze a Jego radość i szczęście oraz wesoły powrót codziennie do żłobka i przedszkola cieszą Ciebie najbardziej?

    Koniecznie skontaktuj się z nami a powiemy Ci jak Twój dzieciaczek może stać się jednym ze wspaniałych Małych Europejczyków.

    Tel. 515 406 883

    Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Mały Europejczyk w Elblągu

    ul. Dąbrowskiego 33, 82-300 Elbląg

    e-mail: przedszkole@malyeuropejczyk.elblag.pl

    do góry strony