A
A+
A++
Odcienie szarości
Wysoki kontrast
Reset
x

    Pozwólmy dzieciom bawić się w błocie. Tak jak w Żłobku, Przedszkolu i Zerówce Mały Europejczyk w Elblągu

    W Żłobku, Przedszkolu i Zerówce Mały Europejczyk w Elblągu wyznajemy zasadę, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. Dlaczego to robimy? Przede wszystkim wszystko dla dzieci – dla ich wspaniałej zabawy oraz wszechstronnego rozwoju. Przedstawiamy też trochę ciekawych informacji na temat zabaw dzieci w błocie i o tym, dlaczego powinniśmy jednak na takie zabawy naszym pociechom pozwalać.

    Pamiętacie czasy swojego dzieciństwa, gdy od rana do wieczora bawiliście na dworze? Wspinaliście się na drzewa, budowaliście szałasy z patyków, taplaliście się w błocie, graliście w piłkę nożną do późnego wieczora czy też urządzaliście podchody? Byliście wtedy naprawdę zmęczeni, brudni po całym dniu szaleństw, ale jakże szczęśliwi – nie mogąc doczekać się przygód kolejnego dnia.

    Tak kiedyś wyglądało nasze dzieciństwo, gdy z kolegami i koleżankami spotykaliśmy się właśnie na podwórkach czy placach zabaw – zamiast w wirtualnej sieci. Bawiliśmy się przy trzepakach, chowaliśmy się za drzewami, a nasza wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach. To był nasz cały, ukochany świat – podwórko i plac zabaw.

    Te same wrażenia mogą być udziałem również Waszych dzieci! To nie mit. Wasze dzieci nie muszą przebywać cały dzień w salach przedszkolnych, nie muszą bawić się w tłoku na niewielkim placu zabaw. Mogą przeżywać wspaniałe przygody, ale i uczyć się na rozległym, wspaniale urządzonym parku zabaw przy Żłobku, Przedszkolu i Zerówce Mały Europejczyk w Elblągu.

    Nie tylko bawimy się tu, gdy jest piękna, słoneczna pogoda. Również, gdy pada deszcz, dzieciaczki zakładają kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i wspaniale bawią się w …błocie!

    Wypuszczenie dziecka do błotnej kałuży dla wielu rodziców jest rzeczą nie do zaakceptowania. I zwykle mają na to dziesiątki mocnych argumentów! Tyle że żaden z nich nie jest argumentem przekonującym w świecie dzieci.

    I tak niemal przez całe dzieciństwo toczy się istna wojna między dziecięcą potrzebą kontaktu z błotem a rodzicielskimi zakazami, które tak naprawdę bronią jedynie komfortu dorosłych. A naprawdę warto, aby nasze dzieci wspaniale bawiły się właśnie w błocie.

    W Stanach Zjednoczonych od dłuższego czasu używa się terminu „helicopter-parent” na nazwanie rodziców, głównie matek, którzy bez przerwy kontrolują swoje dzieci. Na pewno rodziców z takim podejściem możemy też spotkać w Polsce. I choć u źródeł tego zachowania znajduje się olbrzymia rodzicielska miłość i troska, to w efekcie dzieci, które były zbyt mocno kontrolowane, mają w dorosłym życiu problem z samodzielnością. Swoboda, szczególnie swoboda w zabawie, jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką możemy jako rodzice ofiarować dziecku.

    W wielu przypadkach będzie to także spełnienie największych dziecięcych marzeń. Nie potrzebujemy wiele. Najważniejsze to wybrać bezpieczne miejsce, wycofać się na tyle, na ile potrafimy i dać się prowadzić dziecku. Takie doświadczenie może okazać się dla nas niezwykle wzbogacające, jeśli przeżyjemy je świadomie, potraktujemy jako lekcję i przeniesiemy na inne obszary naszego rodzicielstwa. Warto sobie i dziecku na to pozwolić, chociaż raz w roku.

    Błoto ma wiele korzyści dla rozwoju dziecka, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Oto kilka z nich.

    Błoto stymuluje zmysły dziecka. Dotyk, zapach, smak, wzrok i słuch są angażowane podczas zabawy w błocie. Dziecko odkrywa różne tekstury, kształty, kolory i dźwięki błota. To pomaga rozwijać percepcję sensoryczną i koordynację ruchową dziecka.

    Błoto wspomaga odporność dziecka. Kontakt z błotem naraża dziecko na różne mikroorganizmy, które wzmacniają jego system immunologiczny. Dziecko, które bawi się w błocie, jest mniej podatne na alergie, astmę i infekcje. Oczywiście nie chodzi o to, żeby dziecko jadło błoto czy wdychało je do płuc. Chodzi o to, żeby dziecko miało okazję do nawiązania kontaktu ze środowiskiem naturalnym i jego mikroflorą.

    Błoto poprawia nastrój dziecka. Błoto zawiera substancję o nazwie Mycobacterium vaccae, która wywołuje u ludzi uczucie szczęścia i spokoju. Ta bakteria pobudza produkcję serotoniny w mózgu, która jest hormonem odpowiedzialnym za dobre samopoczucie. Dziecko, które bawi się w błocie, jest więc zrelaksowane i zadowolone.

    Błoto rozwija kreatywność dziecka. Błoto jest doskonałym materiałem do tworzenia różnych form i figur. Dziecko może z błota ulepić zwierzęta, ludzi, domki, samochody czy cokolwiek innego, co przyjdzie mu do głowy. Błoto zachęca do wyobraźni i fantazji dziecka. Dziecko może też wymyślać różne scenariusze i role do swojej błotnej zabawy. Może być np. lekarzem weterynarii, który leczy chore zwierzęta z błota, albo kucharzem, który gotuje pyszne potrawy z błota.

    Błoto uczy dziecko szacunku do natury. Bawienie się w błocie pozwala dziecku nawiązać więź ze środowiskiem naturalnym i docenić jego piękno i wartość. Dziecko uczy się obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie pod wpływem pogody i pór roku. Dziecko uczy się też dbać o środowisko i nie niszczyć go.


    Ważne jest, żeby ustalić z dzieckiem pewne zasady dotyczące tej formy zabawy w błocie.

      - Baw się w błocie tylko wtedy, gdy masz na to zgodę rodziców lub nauczycieli.

      - Baw się w błocie tylko w wyznaczonych miejscach i czasie.

      - Baw się w błocie tylko w specjalnych ubraniach i butach, które można łatwo uprać lub wyrzucić.

      - Po zabawie w błocie dokładnie umyj się i umyj swoje ubrania i buty.

      - Po zabawie w błocie posprzątaj po sobie i po swoich kolegach.

    Podsumowując, bawienie się w błocie jest ciekawą i wartościową formą zabawy dla dziecka. Pamiętajcie też, że bawienie się w błocie to nie tylko zabawa dla dzieci. To także świetna okazja dla dorosłych, żeby odzyskać kontakt z naturą i poczuć się jak dzieci. Spróbujcie więc kiedyś dołączyć do swoich pociech i pobrudzić się razem z nimi. Może to być świetna zabawa i sposób na zbliżenie się do siebie.

    Jeśli więc chcecie, aby Wasze dzieci jak najwięcej czasu w żłobku, przedszkolu i zerówce w Elblągu spędzały na świeżym powietrzu, na zabawach i aktywności ruchowej, koniecznie zapiszcie je do Przedszkola, Żłobka i Zerówki Mały Europejczyk w Elblągu.

    Przedszkole, Żłobek i Zerówka Mały Europejczyk w Elblągu to najlepsza placówka edukacyjna!

    O Niepublicznym Żłobku, Przedszkolu i Klasie Zerowej Mały Europejczyk w Elblągu, kierowanym przez Wioletę Stępczyńską, można śmiało powiedzieć, że to jedna z wiodących tego typu placówek w Polsce.

    Wielomilionowa inwestycja w jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów oświatowych w kraju oraz perfekcyjnie zagospodarowany i rozległy leśny park zabaw wysuwają elbląski niepubliczny żłobek, przedszkole i zerówkę Mały Europejczyk na pozycję jednego z najlepszych placówek tego typu w Polsce.

    Dzieci uwielbiają „Małego Europejczyka” dlatego nie jest niczym dziwnym, że w wielu imprezach organizowanych przez ten elbląski niepubliczny żłobek i przedszkole chętnie uczestniczą nawet jego absolwenci – obecnie uczniowie klas 1,2,3 szkół podstawowych.

    Nauczycielkom w „Małym Europejczyku” po prostu chce się pracować i bawić z dziećmi!
     

    Jak dołączyć do Żłobka, Przedszkola i Zerówki Mały Europejczyk w Elblągu?

    Chcesz zapisać swoje dziecko do żłobka, przedszkola lub klasy zerowej Mały Europejczyk w Elblągu? Chcesz dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze a Jego radość i szczęście oraz wesoły powrót codziennie do żłobka, przedszkola i zerówki cieszą Ciebie najbardziej?

    Koniecznie skontaktuj się z nami a powiemy Ci jak Twój dzieciaczek może stać się jednym ze wspaniałych Małych Europejczyków.


    Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

    Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Mały Europejczyk w Elblągu
    Tel. 515 406 883
    ul. Dąbrowskiego 33, 82-300 Elbląg
    e-mail: przedszkole@malyeuropejczyk.elblag.pl
    https://www.malyeuropejczyk.elblag.pl/
    Facebook: https://www.facebook.com/malyeuropejczykelblag

    do góry strony