A
A+
A++
Odcienie szarości
Wysoki kontrast
Reset
x

  W zdrowym ciele zdrowy duch. Judo wchodzi do Przedszkola i Żłobka Mały Europejczyk w Elblągu

  To już standard, że w Przedszkolu i Żłobku Mały Europejczyk w Elblągu dyrekcja i nauczyciele dbają o jak najlepszą kondycję fizyczną dzieci. Zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch” dzieci mają rozmaite, ciekawe zajęcia ruchowe. Teraz dodatkowo będą mogły ćwiczyć judo.

  To nie jest żadne zaskoczenie, że w Przedszkolu i Żłobku Mały Europejczyk w Elblągu pojawiło się judo. W tym niepublicznym przedszkolu w Elblągu bowiem bardzo mocno stawia się, oprócz zajęć edukacyjnych i artystycznych, również na rozwój fizyczny dzieci.

  Stąd chłopcy chodzą na naukę gry w squasha, dziewczynki zaś uczą się tańca w znanej elbląskiej szkole tańca Broadway. Latem często dzieciaczki z Małego Europejczyka uczęszczały na tor wrotkarski – jeżdżąc na rolkach czy hulajnogach.

  Teraz dodatkowo w tym elbląskim przedszkolu zostały zorganizowane zajęcia nauki judo, prowadzone przez znanego w Elblągu i w Polsce trenera tej dyscypliny – Wojciecha Janika.

  Takie zajęcia, oprócz aspektu ogólnorozwojowego dziecka dają też mu poczucie większej pewności, uczą koncentracji, skupienia, zachowania równowagi, zdrowej rywalizacji.

  Czy naszym przedszkolakom z Przedszkola i Żłobka "Mały Europejczyk" w Elblągu zajęcia z judo się podobały? Wystarczy popatrzeć na zdjęcia i ich roześmiane buzie.

  Dlaczego warto aby dziecko trenowało judo? O tym przekonuje klub sportowy Legia Warszawa.

  Samoświadomość

  Widok dziecka zafascynowanego tym czego się uczy, jest celem, do którego dążą chyba wszyscy rodzice. Judo niewątpliwe wzmacnia wszelkie działania edukacyjne, zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Umiejętność synchronizacji działań ciała i umysłu sprawia, że dzieci lepiej poznają nie tylko siebie, ale także innych.

  Elastyczność i równowaga

  Wiemy, że dzieci są podatne na różnego typu zranienia. Maluchy instynktownie starają się znaleźć wyjście z wielu sytuacji grożących urazem. Jednak Judo zwykle nie grozi urazami. Co więcej, uczenie się technik i prawidłowych ruchów powoduje, że dzieci trenujące Judo nieustannie skręcają się, obracają, zginają, a w rezultacie wzmacniają swoją elastyczność. Takie ćwiczenia również pomagają dzieciom utrzymać równowagę w momencie potknięcia się.

  Koncentracja i skupienie

  Biorąc udział w zajęciach Judo, adepci tego sportu muszą być nieustannie skoncentrowani na wykonywanych czynnościach, aby nie zagrozić sobie lub partnerowi. Choć obserwując zajęcia Judo może wydawać, że grupka dzieciaków uczy mocowania się i walki ze sobą, to jednak trening uczy dzieci zachowania równowagi, wyzwolenia mocy i podstaw biomechaniki, nawet jeśli maluchy w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy.

  Etyka współzawodnictwa

  Zawody Judo różnią się od współzawodnictwa w innych sportach walki. Rytuał kłaniania się przeciwnikowi i sędziemu wyraża podziękowanie za gotowość rywala do walki i arbitra do jej oceny. Obowiązkowy ukłon i uścisk dłoni po zakończeniu walki podkreślają znaczenie uczciwej rywalizacji.

  Samoobrona

  Chociaż z niechęcią myślimy, że dziecko mogłoby znaleźć się w sytuacji zagrożenia przemocą, to jednak taka możliwość zawsze istnieje. Judo nie naucza walki z użyciem broni, ani nawet ciosów (uderzeń czy kopnięć), a jednak dzieci uczą się walki wręcz i kontrolowania przeciwnika wystarczająco długo, aby mieć szansę ucieczki bez szwanku. Pewność siebie, którą daje dziecku Judo, nie pozwala się terroryzować”.

  Więcej informacji, zdjęć i filmów z zajęć judo na naszej stronie na facebooku.

  https://www.facebook.com/malyeuropejczykelblag 

  do góry strony